• تماس با ما زاگرس کمپرسور ایرانیان

لیست قطعات یدکی و مصرفی خط تولید هوای فشرده

1- واحد هواساز (ایراند)

 

عمل فشرده سازی هوا و افزایش فشار آن در کمپرسورهای اسکرو در واحد هواساز (ایراند) آن انجام میگیرد. انتخاب واحد هواساز مناسب برای کمپرسور اسکرو بر اساس ظرفیت هوادهی مورد نیاز و همچنین دور واحد هواساز انتخاب میگردد. واضح است که هر چه واحد هواساز بزرگتر باشد دور آن پایین تر بوده و در نتیجه عمر بالاتر و استهلاک آن کمتر خواهد شد.

واحد هواساز دارای دو روتور مارپیچی نر و ماده (Male- female) می باشد.ساختار این روتورها به گونه ای می باشد که هوا از یک طرف وارد می شود و در حین گذر از این مارپیچ ها فشرده می شود.

روتور female  دارای چندین شیار هم راستا می باشد که هوا درون آنها قرار می گیرد، پره های روتور male به تدریج درون این شیار ها به جلو می روند و با کاهش فضای بین دو شیار ، هوا متراکم می گردد.

شفت روتور male  به الکتروموتور کمپرسور اسکرو متصل می شود ( به صورت کوپل مستقیم یا تسمه ای) . با چرخش روتور male ، روتور female نیز به گردش در می آید.

این دو روتور هیچ گونه تماس مستقیمی با یکدیگر ندارند. عامل انتقال قدرت برای چرخش از روتور male  به روتور female ، روغن میان این دو روتور می باشد.

مشخصات واحدهای هواساز تامین شده توسط زاگرس کمپرسور ایرانیان :

با دوام و طول عمر بالا

بازدهی بالا (ظرفیت بالاتر هوادهی در مقایسه با دیگر واحدهای هواساز در فشار و مصرف برق یکسان)

طول عمر بالا بلبرینگ های هواساز

نصب و کوپلینگ آسان

 

مشخصات فنی واحدهای هواساز ROTORCOMP  آلمان

مشخصات فنی هواساز روتورکمپ

مشخصات فنی واحدهای هواساز AERZEN  آلمان

مشخصات فنی هواساز ارزن

 

2- الکتروموتور

الکتروموتور استفاده شده در کمپرسور یکی دیگر از معیارهای سنجش مرغوبیت و کیفیت کمپرسور می باشد. شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان علاوه  بر استفاده از الکتروموتور از برندهای جمکو، موتوژن، زیمنس (SIEMENSE)، ABB، WEG، و VEM در تولیدات خود، امکان تامین این الکتروموتورها را برای مشتریان عزیز دارد.

توجه : در صورت دور متغییر بودن کمپرسور اسکرو (VSD) ، الزاما بایستی الکتروموتورهای مختص نصب اینورتر در طراحی و ساخت کمپرسور استفاده شود . در صورت استفاده از الکتروموتورهای معمولی، بایستی فن خنک کننده کمکی بر روی الکتروموتور نصب گردد که در صورت افزایش دمای الکتروموتور،  آسیبی به آن وارد نیاید.

3- آنلودر :

 

آنلودر در واقع یک شیر میباشد که وظیفه کنترل ورود هوا یا عدم ورود هوا به درون واحد هواساز را بر عهده دارد.  بر اساس سایز کمپرسور و سایز هواساز، سایز مناسب آنلودر انتخاب میگردد.

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان تامین کننده آنلودرهای با کیفیت بالا و طول عمر عملکردی ساخت کمپانی های معتبر اروپایی میباشد.

در هنگام نیاز به هوای فشرده شیر آنلودر باز میشود و هوای محیط که از فیلتر عبور کرده است وارد هواساز میشود و عملیات فشرده سازی هوا انجام میگیرد، هنگامی که مصرف هوای فشرده متوقف میگردد، فشار در داخل مخزن سپراتور افت میکند این کاهش فشار تا زمانی ادامه می یابد که فشار به مقدار مشخص (معمولا 2 بار ) برسد، در این هنگام دریچه ورودی هوا بسته میشود و اجازه ورود هوا به هواساز داده نخواهد شد.

در زمان بی بار بودن (حالت آنلود) کمپرسور (الکتروموتور در حال کار میباشد) ،روتورها در حال چرخش میباشند ولیکن هوا به داخل واحد هواساز وارد نمیشود، بایستی حداقل فشار 2 بار درون واحد هواساز و مخزن سپراتور تامین گردد که عمل روانکاری توسط روغن صورت پذیرد در غیراین صورت دمای هواساز بالا رفته و حتی میتواند منجر به قفل شدن روتورها گردد.

علت های عمل نکردن آنلودر:

خرابی شیر برقی که خود شامل خرابی بوبینشیر برقی و یا سربندی اشتباه شیر برقی میباشد.

. خرابی کیتآنلودر

 

4- رادیاتور هوا و روغن :

 

به دلیل افزایش فشار در کمپرسور،  دمای هوا و روغن در آن افزایش می یابد که بایستی دمای هوا قبل از ورود به خط مصرف کاهش پیدا کند همچنین دمای روغن نیز بایستی کاهش پیدا کند در غیر این صورت طول عمر روغن و همچنین دانسیته آن کاهش پیدا میکند. کاهش دانسیته سبب کاهش قدرت روانکاری و همچنین کاهش قدرت خنک کاری روتورهای کمپرسور اسکرو میگردد.

رادیاتورها از جنس آلومینیوم بوده و از دو بخش تشکیل شده است. بخشی از رادیاتور به منظور خنک سازی هوا و بخشی خنک سازی روغن .

مزیت رادیاتورهای شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان:

ساخته شده از آلومینیوم با کیفیت بالا

طراحی و ساخت با سطح انتقال حرارت بالا به منظور خنک کاری با بیشترین بازدهی

بازدهی و کارایی بالای کمپرسور

حداکثر فشار کاری(Bar ) 26

فشار تست شده(Bar ) 40

پوشش سطح : رنگ پلی استر پودری الکترواستاتیک RAL9006

مشخصات رادیاتورهای زاگرس کمپرسور مطابق با جدول ذیل :

توجه : نگهداری از رادیاتور

در اثر کارکرد کمپرسور، پره های رادیاتور کثیف و مانع انتقال حرارت شده و موجب گرمایش دستگاه میگردد ، لذا توصیه میشود ماهی یکبار برای پاکسازی رادیاتور ، هوای فشرده از میان پره های آنها عبور داده شود . در صورت امکان این هوای فشرده باید حامل مقداری حلال غیر قابل اشتعال باشد. با این کار تجمع روغن و کثیفی از بدنه خارجی و پره های رادیاتورها زدوده خواهد شد و کار انتقال حرارت به راحتی صورت خواهد گرفت .

رادیاتور کمپرسور از دو قسمت فریم یا قاب و قسمت لانه زنبوری یا شبکه رادیاتور تشکیل شده است .

در مواردی فقط قسمت شبکه به هر دلیل ممکن است آسیب و یا از بین میرود که شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان با استفاده از قاب رادیاتور قبلی امکان ساخت را مهیا مینماید و در ضمن هزینه نسبت به رادیاتور کامل پایین تر می گردد .

 

5- فیلتراسیون :

 

(فیلتر هوای ورودی، فیلتر سپراتور، فیلتر روغن،  فیلتر هوای فشرده، تله آبگیر، برج کربن فعال )

1-5  فیلتر هوای ورودی :

حذف ذرات غبار و ذرات موجود در هوای ورودی به کمپرسور

عمر سرویس و نگهداری بالا به دلیل استفاده از المنت های با کیفیت و طول عمر بالا

حداقل افت فشار

پوسته مقاوم در برابر خوردگی

کیفیت بالا در مقایسه با قیمت آن

دمای عملکردی مداوم بین  -30 ˚C to 80 ˚C

دمای عملکردی لحظه ای  100 ˚C

2 -5 فیلتر سپراتور:

 

3-5 فیلتر روغن :

4-5 تله آبگیر( Water Separator)

تله آبگیرهای طراحی شده در شرکت زاگرس کمپرسور با جداسازی نسبت بالایی از ذرات آب و هوای فشرده، بازده عملکردی بالایی را دارا میباشند.

عملکرد چرخشی (سانتریفیوژ )، آلاینده ها را با حداقل افت فشار و صرفه جویی در مصرف انرژی از هوا و گاز فشرده جدا مینماید. هنگامی که عملکرد مخزن سپراتور،  فیلتر سپراتور و تله آبگیر کارایی خوبی نداشته باشد و جذب ذرات آب و روغن و دیگر ذرات به درستی صورت نگیرد سبب میشود که فیلتر هایی که در پایین دست قرار گرفته اند ذرات باقی مانده بالا دستی را جذب کرده و طول عمر آنها به شدت کاهش میابد.

مشخصات تله آبگیر زاگرس کمپرسور :

کاهش خوردگی و سائیدگی در قطعات و تجهیزات پنوماتیکی.

کاهش اکسیداسیون ناشی از آب در سطوح داخلی مخازن هوای فشرده.

عدم نیاز به تعویض قطعات یدکی

حداقل افت فشار.

مناسب جهت انواع کمپرسور.

درین ولو اتوماتیک و دستی

پوشش کامل بدنه داخلی و خارجی تله آبگیر از رنگ پودری الکترواستاتیک و مقاوم در برابر رطوبت

حداقل هزینه نگهداری.

مناسب جهت کارکرد در شرایط جوی مختلف و عمر مفید بالا

 

5-5 میکرو فیلترها :

جذب ذرات و آینده ها تا دقت 0.01  میکرون

مشخصات میکروفیلترهای زاگرس کمپرسور :

استفاده آسان

رنج گسترده سایز ورودی و خروجی فیلتر

حداقل افت فشار

درین اتومات به منظور اطمینان از دفع ذرات آب

قابل ارائه با گیج های نشان دهنده اختلاف فشار به منظور نگهداری آسان و کاهش مصرف انرژی

قابل کارکرد با روغن های معدنی و شیمیایی

انواع فیلترهای هوای فشرده :

جذب ذرات تا 1 میکرون (دفع ذرات و آلاینده ها) Pre- Filter

جذب ذرات تا 0.1 میکرون (دفع ذرات آب و آلاینده ها)

جذب ذرات تا 0.01 میکرون (دفع ذرات روغن و آلاینده ها)

فیلتر کربنی(دفع بخارات روغن و بو)

 

6- روانکار (روغن): 

 

شرکت زاگرس کمپرسور تامین روغن های معدنی و شیمیایی کمپرسور با کیفیت و طول عمر بالا

وظیفه روانکار : در کمپرسورهای روغنی (اویل اینجکت)، روغن چند وظیفه را به عهده دارد :

انتقال نیرو از روتور male به روتور female

روانکاری روتورها به منظور حرکت نرم و روان

خنک کاری روتورها به منظور جلوگیری از افزایش بیش از حد دمای آن ها

آب بندی کردن واحد هواساز و پر شدن فضاهای خالی

 

7- پنل کنترل کمپرسور اسکرو:

 

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان تامین کننده سیستم های کنترل کمپرسورها و دیگر تجهیزات میباشد. همچنین این شرکت قابلیت برنامه ریزی (program کردن ) انواع PLC های خام را متناسب با نیاز مشتری دارا میباشد.

وظیفه پنل کنترل کمپرسور : کمپرســـور هـــای اسکرو برای کارکرد صحیح خود نیاز به یک سیستم کنترلی دارند. وظیفه سیستم کنترل، راه اندازی و بررسی لحظه ای کلیه پارامتر ها و اعمال دستورات لازم جهت کارکرد بهتر سیستم میباشد. هرچه تعداد پارامتر هایی که سیستم کنترلی بررسی می کند بیشتر باشد، سیستم درحالت مطمئن تری کار خواهد کرد. اهمیت سیستم کنترلی زمانی بیشتر می شود که خطاهای ایجاد شده در سیستم را بدرستی نشان دهد و درصورتی که مشکلات مکانیکی یا برقی پیش بیاید، کمپرسور را خاموش کرده و خطا را به اپراتور گزارش دهد. برای مثال اگر دمای کمپرسور به حدی بالا رود که کارکرد کمپرسور منجر به آسیب رسیدن به آن شود، سیستم کنترلی کمپرسور باید بلافاصله کمپرسور را با خطا، خاموش نماید زیرا درغیر اینصورت باعث آسیب رسیدن به واحد هواساز خواهد شد. همچنین سیستم کنترل قادر خواهد بود که تایم تعویض فیلترها را ثبت و زمان دقیق آن را بر روی پنل نمایش ، به اپراتور نشان دهد.

 

8- تسمه در کمپرسورهای کوپل تسمه ای :

 

کمپرسورهای اسکرو در دو نوع کوپل مستقیم و کوپل تسمه ای مونتاژ میشوند. در کمپرسورهای کوپل تسمه ای، تسمه یکی از قطعات مصرفی است که عملکرد آن بر  بازدهی، کارایی و طول عمر کمپرسور اثر زیادی دارد.

وظیفه تسمه : تسمه در کمپرسور برای انتقال نیرو از الکتروموتور به شفتmale  واحد هواساز استفاده میگردد. مهم ترین نکته در نصب پولی و تسمه، رگلاژ دقیق و کشش مناسب تسمه روی پولی میباشد، در صورتی که کشش تسمه کم باشد انتقال نیرو به درستی صورت نمیپذیرد و در صورتی که کشش زیاد باشد در دراز مدت باعث آسیب به شفت الکتروموتور و واحد هواساز میشود. در بیشتر کمپرسور ها جهت رگلاژ تسمه صفحه زیر الکتروموتور بصورت متحرک (فنر زیر صفحه )طراحی شده که قابلیت رگلاژ را به اپراتور دستگاه بدهد.

توصیه میگردد همیشه تسمه زاپاس موجود باشد که در صورت صدا دادن تسمه و یا آسیب آن بالافاصله تعویض گردد.

درایرهای جذبی :

آلومینا اکتیو

شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان تولید کننده درایرهای جذبی میباشد و مواد داخل برج های درایر را از برندهای معتبر تامین مینماید.

وظیفه درایر جذبی: به طور معمول در هوای محیط همیشه مقداری رطوبت وجود دارد که میزان آن با مشخصه رطوبت نسبی مشخص میگردد. هنگامی که هوا در کمپرسور فشرده میگردد بخار آب موجود در هوا به ذرات آب تبدیل میشود و در خروجی کمپرسور با نصب کردن تله آبگیر ،ذرات آب دفع میگردد . اگر چه ذرات آب در تله آبگیر و فیلترهای پس آن دفع میگردد ولی همچنان در هوای فشرده رطوبت وجود دارد که برای جلوگیری از اثرات نامطلوب آن در خطوط توزیع و انتقال از جمله کندانس شدن و یخ‌زدن رطوبت در خطوط انتقال، ایجاد خوردگی و زنگ‌زدگی و همچنین آلودگی کاتالیست‌ها، لازم است تا رطوبت از جریان هوا و سایر گازها حذف گردد. به این منظور پس از جذب کمپرسور، بر اساس حساس بودن خط مصرف به رطوبت، یکی از دو نوع درایرهای تبریدی و جذبی توصیه میگردد.

از جمله دلایل استقبال از اکتیو آلومینا  می‌توان به ارزان‌قیمت بودن ، مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالا، احیاءپذیری مناسب و تخلخل، سطح ویژه و ظرفیت جذب رطوبت بالا اشاره نمود. علاوه بر موارد ذکر شده اکتیو آلومینا از لحاظ شیمیایی یک ماده بی‌اثر و خنثی است که به ما این اجازه را می‌دهد که براحتی از آن در فرآیندهای مختلف استفاده کنیم.

اکتیو آلومینااز هیدروکسید آلومینیوم ساخته شده است و به دلیل داشتن سطح ویژه بالا ( در حدود ۴۱۵ – ۳۴۵ ) مترمربع بر گرم، ظرفیت جذب رطوبت بیشتری نسبت به سیلیکاژل دارد.
این جاذب تا نقطه شبنم ۷۰ – درجه سانتی گراد قابلیت رطوبت زدایی را داراست.

کاربردهای اکتیو آلومینا:

استفاده در درایرهای جذبی به روشPSA TSA و گاز اکسیژن، نیتروژن، گاز طبیعی، گاز طبیعی مایع و کربن دی اکسید

پاک سازی گازها و مایعات

آب زدایی از مایعات آلی مانند LPG، پروپیلن، بوتن، سیکلوهگزان و حلال های آروماتیکی

 

برج کربن فعال

وظیفه برج کربن فعال جذب بخارات روغن و بوی نامطبوع هوای فشرده خروجی از کمپرسور اسکرو تا حد mg/m3 0.003 ( ppm0.003) میباشد.

وظیفه برج کربن فعال: هوای خروجی از واحد هواساز کمپرسور های اسکرو روغنی، همیشه حاوی مقداری روغن میباشد. این روغن در مخزن سپراتور تا حدی جدا شده و سپس با عبور از فیلتر سپراتور مابقی ذرات ریز روغن جذب میگردد. ولیکن همچنان بخارات روغن در هوای فشرده موجود میباشد که در بعضی کاربردها نظیر استفاده از هوای فشرده برای ابزار دقیق ، صنعت مواد غذایی، بیمارستان ها، صنایع دارویی و…  بایستی کاملا از هوا دفع گردد.

برای این منظور از برج کربن فعال استفاده میگردد. این برج که از کربن اکتیو یا کربن فعال پر شده است، جاذب بخارات روغن میباشد.

کیفیت هـوا را می توان بوسیله نشانگر روغن (Oil Indicator) مشاهده نمود که در صورت سفارش روی دستگاه نصب می شود. در صورتی که فیلترهای مورد نیاز طبق تجویز واحد طراحی و مهندسی شرکت زاگرس کمپرسور قبل ازبرج کربن فعال نصب شده اشد، زمان کارکرد تا ۱۰۰۰۰ ساعت نیز برای مواد کربن اکتیو قابل دسترسی می باشد. عمر دقیق مواد به بـازده کمپرسور، نـوع روغن استفاده شده در کمپرسور و رطوبت نسبی هوای کمپرسور بستگی دارد.

 

کارشناسان و مهندسین با تجربه و توانمند شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان قادر خواهند بود درصورت درخواست مشتریان با حضور در کارخانه و سایت کارفرما و به انجام رساندن برآورد های فنی لازمه ، نیازهای مشتریان را شناخته و راهکارهای مهندسی لازم را در جهت تولید هوا و گاز فشرده مورد نیاز مشتریان به آنان ارائه نماید. . به منظور کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره های فنی – اقتصادی با کارشناسان شرکت زاگرس کمپرسور ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

نظرات مسدود است.